A katasztrófa röviden:
2010.10.04. 12:05-12:25 perc között átszakadt az ajkai timföldgyár 10-es kazettájának északnyugati fala. Körül-belül 800.000 köbméter vörössiszap zúdult 3 településre: Devecserre, Kolontárra, Somlóvásárhelyere. Ami ezután történt, az maga a pokol volt.
Az ár 1,5-2 méter magasságig tört föl, és söpört végig 40 négyzetkilométeren. Autókat kapott fel, mint valami játékszer, embereket, állatokat sodort el, fákat döntött ki, épületeket rongált meg. Felbecsülhetetlen emberi, ökológiai, gazdasági károk keletkeztek
Emberi károk:
A katasztrófában 10-en életüket vesztették, több mint 150-en pedig megsérültek. Sokan súlyosan. Az iszap maró hatása miatt többek másod illetve harmad fokú égési sérülésekkel kerültek kórházba. Egy kislány szeme is megsérült. A legsúlyosabb sérült testének 70%-a megégett. Sokaknak maradandó sérüléseik lettek. A testi sérülések után jöttek sorra a lelki sérülések: barátok, rokonok, otthonok elvesztése. E miatt több pszichológus is a helyszínekre, illetve a kórházakba vonult, hogy beszélgessenek a sérültekkel.
Bár már kezd visszaállni az állapot, olyan mint azelőtt volt, már sose lesz.
Ökológiai károk:
A MAL Zrt. zagytározójának 10-es blokkja közvetlenül a Torna-patak mellett fekszik, így amikor a gát átszakadt, az iszap egyből a patakot érintette. A patak élővilága órák alatt megsemmisült. Kipusztultak a halak, a növények, sőt még a baktériumok is.
A közeli erdők sem menekültek, így szarvasok, őzikék, vaddisznók lelték halálukat.
A Torna-patak után az erősen lúgos, 13pH értékű víz tovább jutott a Marcal-folyóba, itt szintén nem maradt semmi az eredeti élővilágból. A Marcalból hamarosan a Rábába, innen pedig a Mosoni-Dunába érkezett meg a szennyeződés. Ezek után a Dunába is eljutott, s Komáromnál elpusztult haltetemeket sodort a víz. A szennyeződést még Budapestnél is kimutatták a vízben. A Torna-pataknak, illetve a Marcalnak még hosszú időre van szüksége, hogy vissza álljon az eredeti helyzet.
Gazdasági károk:
E katasztrófa elsöpörte a három érintett település (Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely) infrastruktúrájának nagy részét. Ez több milliárd Ft-ra rúg. A mezőgazdaságban szintén jelentős károk keletkeztek, s közel 800 hektáron (0,8 négyzetkilométer) a következő 30 év során nem lehet élelmiszert termelni.
A katasztrófa nem kímélte a kisvállalkozásokat sem, így ez szintén több milliárd Ft kiesést jelent.
A károkat összesen több 10 milliárd Ft-ra becsülik.
Bár a károk több 10 milliárd Ft-ra rúgnak, az igazi károk ehhez képest is felbecsülhetetlenek.
Holnap megnyitják Kolontáron és Devecserben az emlékparkokat, illetve a Kossuth rádió napközben élőben adja le műsorait a katasztrófával kapcsolatban.
Tátrai Tibor Ádám
Forrás: Wikipédia
www.weatherperson.ucoz.com