Szokatlanul nagy kisbolygó halad el mellettünk november 8-áról 9-ére virradó éjszaka, a csillagászok szerint biztonságos távolságban. Ez jó hír, mert a 400 méter átmérőjű test 3-4 kilométer átmérőjű krátert ütne, a lökéshullám pedig egy magyarországnyi területet tarolna le, amely aztán tűzbe borulna a forróság és a visszahulló izzó törmelék miatt. Míg apró meteorikus szemcsék másodpercenként lépnek be a Föld légkörébe, százméteres vagy még nagyobb égitestek ritkán közelítik meg bolygónkat. Fontos az ilyen objektumok követése, ugyanis ha eltalálnak bennünket, országnyi területeket rombolhatnak le. Egy ilyen nagy égitest megfigyelésére nyílik lehetőség november elején.
Mint arról már korábban is beszámoltunk, a 2005 YU55 jelű kisbolygó a november 8-áról 9-ére virradó éjszaka jut legközelebb Földünkhöz. Ekkor a Hold távolságának 85
... Tovább »
Ha egyszerre esik az eső és süt a Nap, gyakori a szivárvány, amely csillagunkkal ellentétes irányba tekintve figyelhető meg. Látványos dupla avagy kettős szivárvány látható az alábbi képen is, amely London felett jelent meg október 27-én. A legfényesebb szivárványok azokon a vízcseppeken jönnek létre, amelyek viszonylag nagyok, de nem annyira, hogy közel gömb alakjuk eltorzulna. A vízcseppek belsejében haladó és a csepp falán belül ide-oda tükröződő fehér napfény színeire bomlik. A legkevésbé a vörös árnyalatok változtatnak irányt, ezért vörös az elsődleges szivárvány külső pereme - majd innen befelé haladva egyre rövidebb hullámhosszú fénysugarak következnek a kék, illetve ibolyaszín felé közeledve. ... Tovább »