Térségünk időjárását a következő pár napban melegfronti felhőzet fogja alakítani. Hatására a magasban illetve a talaj közeli légrétegekben is melegszik a levegő, így mindenhol csökken az ónos eső veszélye. De, nincs ingyen ennek a veszélynek a csökkenése! Ugyanis a következő 2-3 napban az ország felett ismét megnyílnak az égi csatornák, és tartós esőzésre, vagyis jelentős mennyiségű csapadékra van kilátás. Vasárnaptól egészen keddig a három nap csapadékösszege többfelé 15-25 mm között alakul majd, de intenzívebb beágyazódott záporok következtében akár 30-35 mm csapadék is lehet majd.
Melegfront helyzete hétfőn délben.
Részletezve ennek a két csapadékos napnak az időjárása:
Vasárnap virradó éjszakára fogja elérni térségünket nyugati irányból az a csapadékzóna, amelyik holnap estig az ország nagy részén jelentős mennyiségű csapadékot fog okozni. A legkevesebb csapadék a délnyugati megyékben, a legtöbb pedig az északi és a keleti országrészben fog esni. Tehát összességében holnap estig az országban átlagosan 5-10 mm csapadékra van kilátás.
Hétfőn az átmeneti csapadékszünet után késő délutántól északnyugat felől a vasárnapihoz képest sokkal erősebb csapadékzóna ér el majd minket. A csapadék nagy része az éjszakai órákban ér el majd minket, így kedden már csak elszórtan lehet kisebb zápor. Visszatérve ehhez az erősebb csapadékzónához: Az ország nagy része jelentős mennyiségű csapadékot fog kapni. Területi átlagban 15-20 mm csapadékra van kilátás, de beágyazódott tömbökben akár 20-30 mm is eshet. Ezt a csapadékzónát megerősödő, majd viharossá fokozódó déli szél fogja kísérni. Egyszóval viharos éjszaka elé fogunk nézni.
Térképekkel
Az ECMWF modell fáklyadiagramja. Láthatjuk, hogy hétfőn Budapesten akár 10-15 mm, sőt egy-egy fáklyatag még 20 mm csapadékkal is számol.
Budapest ellentéte Pécs- Pécsen ez a modell csupán "csak" 5-10 mm csapadékkal számol ami ugye már jelentős (>5 mm)
És az amerikai GFS modell vasárnap reggelig 15-20 mm csapadékot jelez előre, a főváros térségében és az Északi-középhegység környékén 20-25 mm jelez előre. (Érdekes helyzet előtt állunk még így 12 órával az esemény előtt, mert a két legnagyobb globálmodellen jelentős eltérések vannak, így nem kizárt, hogy mégis ez a verzió valósul meg. Tehát nagy a bizonytalanság)
Térképek forrása: OMSZ, UKMET, EUMET
|